Schizandra čínska

Schizandra čínska

Patrí medzi veľmi významné medicínske rastliny, pričom za týmto účelom je možné používať všetky jej časti, vrátane koreňov.

8,90 € s DPH

Dostupnosť: Čakáme na tovar
Doručíme dňa: 6.11.2018

Plody : sú ružovkastej až červenej farby. Dužina plodov obsahuje kyseliny (citrónová, jablčná, vínna), cukry, bielkoviny, vitamín C, minerálne soli: najmä K a Ca, ďalej S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni a Cu.
Zrenie: august a september
Poznámka : Vstupuje do obdobia rodivosti od 4-6 roku po vysadení. Potrebuje oporu ako vínna réva. Je to popínavá, opadavá rastlina.

Schizandra - Magnolka čínska alebo tiež klanopraška. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva jedna z najcennejších bylín používaných v tradičnej čínskej medicíne, ktorá je už po dlhé stáročia cenená pre svoje povzbudzujúce účinky, je doporučovaná ako podporný prostriedok pri vyčerpaní organizmu a to ako pri fyzickom, tak psychickom. Je to tonikum- stimulant, úspešne používaný proti únave, dokonca aj proti chronickému únavovému syndrómu. Z celej rastliny sú najcennejšie práve plody a ich semená s mnohými významnými látkami. Pôsobí protistresovo. V domácich podmienkach sa vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov a minerálov využívajú najmä ako prirodzený a najmä čisto biologický multivitamínový a multiminerálny doplnok stravy. Táto vitamínová bomba je prirodzenou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu.
Plody, které sa podobajú červenému ríbizlu, dozrievajú v polovici augusta. Užívajú se buď priamo čerstvé, alebo sa sušia a pridávajú do čajových zmesí.

 

Účinky.
Schizandra obsahuje ligníny a silice. V šupke plodu (oplodie) sú organické kyseliny, napr. citrónová, jablčná, vínna, flavonoidy a sacharidy. V semene sa nachádzajú o. i. voľné mastné kyseliny, vitamíny C, E a betakarotény. Obsahuje schizandrin, ktorý posilňuje imunitný systém, pôsobí povzbudivo na nervový systém a pamäť, napomáha tráveniu a pôsobí tonizačne na pečeň, pľúca a obličky.
Podľa moderných výskumov stimulujú plody srdcový a cievny systém, majú povzbudzujúce účinky na centrálny nervový systém, pretože zvyšujú odolnosť tela voči stresu a námahe. Podporujú dýchanie a pomáhajú pri liečbe kašľa s dýchavičnosťou, zvyšujú krvný tlak a zlepšujú ostrosť zraku. Používajú sa pri liečbe asténie, depresívnych stavov, hypotónie, alergií, potravinových alergií, sinusitíd, cukrovky, astmy, vracajúceho sa kašľa a nádchy.
Schizandra patrí medzi silné prírodné antioxidanty, a tak ochraňuje telo pred splodinami organizmu a vnútornými toxínmi tým, že napomáha okysličovaniu krvi. S úspechom sa používa na podporu prirodzenej detoxikácie po požití alkoholu, cigariet či iných drog. Schizandra sa môže používať aj preventívne na posilnenie obranyschopnosti tela ako všeobecne bezpečné a netoxické tonikum.
Podľa tradičnej čínskej medicíny posilňuje schizandra obličky (dopĺňa esenciu obličiek), rodí tekutiny, zastavuje potenie, zastavuje hnačky a ukľudňuje ducha, preto sa užíva pri nedostatku telových tekutín, spontánnom a nočnom potení, chronických hnačkách, polúciách, zábudlivosti a nespavosti. Schizandra svojimi tonizačnými účinkami dopĺňa základné energie tela a preto sa používa na zachovávanie mladosti a zvyšovanie sexuálnej sily. Hovorí sa, že sto dní užívania plodov schizandry prečistí krv, obnoví pečeň a rozžiari celú bytosť.
Schizandra má účinky na prečisťovanie obličiek a zvyšovanie produkcie žlče, napomáha tráveniu mastnej potravy a preto býva často súčasťou zmesí na zbavovanie tela tuku.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info