Panel používateľa

Vinič

Pôda

Všetky odrody viniča vyžadujú teplé, slnečné stanovisko, aby bobule dozreli a aby ste prechádzali plesniam.
Pri pestovaní viniča potrebujete upravenú pôdu nielen v čase sadenia, ale aj z dlhodobého hľadiska. Pôda by mala obashovať dostatok živiny a zabezpečovať dobrý odtok nahromadenej vody. Kvalitný domáci kompost je najlepší spôsob, ako to zabezpečiť.
Optimálna pôda pre nich je ľahšia s dostatkom humusu a s mierne kyslou až neutrálnou pôdnou reakciou pH 6,5 - 7. Niektoré odrody znášajú aj kyslejšie pôdy (americké a hybrid odrody pH 5 až 6).
Samozrejme pôdu sa dá aj upraviť - do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú, chýbajúce látky môžeme doplniť rôznymi prípravkami.
Viniče môžeme pestovať aj na terase v črepníkoch, keď dodržiavame základné pravidlo: čím väčší črepník, tým lepší rast. Dbajte o dokonalý drenáž, o dostatočné prehnojenie a zabezpečte optimálny priestor na zimu.

Výsadba

V našej ponuke nájdete väčšinou zakorenené, kontajnerové odrody viniča. To znamená, že ich môžete sadiť skoro celý rok - kým nie sú mrazy.
Pred výsadbou vykopeme výsadbovú jamu cca 30cm x 30cm. Jamu do ⅓ treba zaplniť zeminou zmiešanou dobre rozloženého maštaľného hnoja a priemyselnými hnojivami (NPK, Cererit). Treba si dávať pozor na to, aby korene neboli v priamom kontakte s hnojivom! Do jamy nalejeme min. 15 l vody. Až teraz môžeme posadiť vinič do jamy, prihrnúť ho pôdou a dobre utlačiť. Miesto štepenie musí byť nad povrchom pôdy v takej výške, ako to bolo v kontajneri. Posledným krokom je poriadne zalievanie (približne 20 l vody).
Keď vinič sadíme na jeseň, treba si ho pripraviť na zimu - výhonky zarežeme na dve očká a vinič nakopcujeme pieskom, aby ho mrazy nepoškodili.

Mikorhízne huby

Mykorhízne huby vytvoria v okolí koreňov rastlín rozsiahlu sieť podhubia napojenú na korene rastlín. Táto sieť dodáva rastline vodu a v nej rozpustené živiny, zachytí vodu, minerály a privedie ich aj zo vzdialenejších miest, kam by koreň bez húb nedočiahol.
Mykorhízna symbióza má okrem rastového efektu priaznivý vplyv na zdravie rastliny a jej hormonálnu rovnováhu.
Pri použití na záhonoch nasypte prípravok na dno výsadbovej jamky tak, aby sa vytvorila súvislá vrstva (1 cm) vysaďte rastlinu. Pri použití v kvetináčoch je dávka 1 odmerka na každý 1 liter objemu kvetináče. Prípravkom nemôžete rastlinu predávkovať. Prípravok je možné aplikovať plošne vo vrstve cca 3 cm pod semená pred samotným výsevom (150 g / m²). Najprv aplikujte prípravok, potom prekryte vrstvou zeminy a na plochu vysejte semená.

Rez

Ideálnym obdobím kedy strihať vinič je koniec zimy, keď je hrozno ešte vo vegetatívnom spánku, no už pominula hrozba silných mrazov (pod -10 °C). Strihanie hrozna v lete by sa malo obmedziť na odstraňovanie nechcených výhonkov, listov v okolí hrozna a to čo najskôr potom ako ich objavíte.
Vinič rodí na 1-ročnom dreve. Základy plodov sa preto tvoria len na výhonkoch, ktoré na jar nanovo vyrašili z očiek. V prvých rokoch vedieme výhony do požadovaného tvaru. Bočné výhony, ktoré vyrašia z ponechaných hlavných výhonkov, zastrihneme na 2 - 3 očká. Na týchto bočných výhonkoch sa tvoria plody. Rovnako potom vystrihneme staré zdrevnatené výhonky (presvetľujeme) a výhonky vyrastajúce z trojročného a staršieho dreva.
Podobne sa postupuje aj v prípade tvarovacieho rezu pre vysoké vedenie s dvomi a tromi kmeňmi.

Zálievka

Po výsadbe musíme viniče častejšie zalievať, ako aj v lete počas vlny horúčav. Po nástupe vegetácie následne začneme aj s doplnkovým prihnojovaním.
Vinič vzhľadom na to, že sa hlbšie sadí i hlbšie zakoreňuje, potrebuje iba menšiu závlahu. Vyššie zrážky v období vegetácie, hlavne pred zberom, spôsobujú zvýšenú chorobnosť listov, zahnívanie bobúľ v strapcoch i zlé vyzrievanie dreva na jeseň.

Hnojenie

Hnojivá používame, aby sme skvalitnili pôdu a zveľadili úrodu. Samozrejme hnojivá musíme používať podľa návodov - nadmerné hnojenie znižuje odolnosť stromov, znižuje chuť a skladovateľnosť plodov.
Dlhopôsobiace hnojivá aplikujeme na jar a na jeseň, zálievky avšak používame pravidelne od apríla až do septembra.
Odporúčame aj dobre odložený kompost alebo maštalné hnojivo.

K správnemu rastu a kvalitným hroznám potrebujú viniče hnojivá obsahujúce najmä draslík, fosfor, horčík, a v malom množstve aj vápnik. V prípade, že listy žltnú a rodí sa málo plodov, je to jasným znakom, že viniču chýba niektorý z uvedených prvkov, prípadne viacero z nich.
Dôležité je vinič neprehnojiť dusíkom, nakoľko potom bujne rastie, je náchylný na choroby počas vegetácie a pred zimou zle vyzrieva drevo čo následne môže zvýšiť namŕzanie krov v zime.

Ochrana v zime

V drsnejších oblastiach sa odporúča zimná ochrana. Podobne ako pri ružiach nahrnieme zeminu alebo kompost až ku miestu zaštepenia a na jar opäť odstránime. Výhonky môžeme dodatočne chrániť zavesením čečiny alebo netkanej textílie.

Škodcovia a choroby

Viniče napadá viacero škodcov a chorôb, proti väčšine však sa dá aj preventívne brániť vďaka biologických a chemických prípravkov. Sledujte našu webovú a facebookovú stránku, kde neustále aktualizujeme, na čo by ste mali dávať pozor vo vašej záhrade, ktoré ochorenia sú typické v rôznych obdobiach. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na agrocentrum@agrocentrum.sk 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info