Déli tőkegomba csíra (oltóanyag) 270ml

Kód: 67247
€3,45 / db €2,80 ÁFA nélkül
Raktáron (2 db)

A Déli tőkegomba termőtestei közepes méretűek, kalapjuk átmérője 5-15 cm és általában csokrokban/fürtökben nőnek. Kalapja enyhén domború, majd később lapossá válik. A kalap színe széllein világos okkerbarna, középen csokoládébarna. Héja vékony, enyhén pikkelyes. A természetben elhalt lombhullató fák, különösen nyárfák törzsein és tuskóin nő. Főleg Dél-Európában terem, de hazánkban a természetben ritkán fordul elő.

 

Részletes információ

Termék részletes leírása

Intenzív termesztés (szalmán, zsákokban)
A termesztéshez szükséges eszközök - A szubsztrátum előkészítése - A gombacsírával való beoltás - Gombafonalak (mikélium) növekedése - Termőtestek növekedése

Extenzív (kültéren való) termesztés
A termesztéshez szükséges eszközök - A termesztéshez megfelelő környezet - A gombacsírával való beoltás és a gombafonalak (mikélium) növekedése - Termőtestek növekedése - Gombák felhasználása

A Déli tőkegomba termőtestei közepes méretűek, kalapjuk átmérője 5-15 cm és általában csokrokban/fürtökben nőnek. Kalapja enyhén domború, majd később lapossá válik. A kalap színe széllein világos okkerbarna, középen csokoládébarna. Héja vékony, enyhén pikkelyes. A természetben elhalt lombhullató fák, különösen nyárfák törzsein és tuskóin nő. Főleg Dél-Európában terem, de hazánkban a természetben ritkán fordul elő.

INTENZÍV TERMESZTÉS (STERILIZÁLT SZALMÁN, ZSÁKOKBAN)

A termesztéshez szükséges eszközök
Finomra aprított szalma, lombos fák fűrészpora, vagy darált kukoricacsutka, Déli tőkegomba csíra (oltóanyag), főzésálló műanyag zacskók (tatrafán tasakok vagy hurka- és disznósajtgyártásra használt hőálló zacskók).

A szubsztrátum előkészítése
Merítsünk vízbe finomra zúzott szalmát, fűrészport vagy darált kukoricacsutkát, és áztassuk 24 órán kersztül. A jobb vízfelszívódás érdekében érdemes a keveréket forró vízzel leönteni az áztatás kezdetén. Másnap a beáztatott anyagot lecsepegtetjük, majd főzőtasakokba töltjük, és lezárjuk. A tasakokat csak kb. 2/3 részig töltsük meg, hogy maradjon bennük elegendő hely a későbbi oltóanyaggal való átkeveréshez. Ezután a lezárt tasakokat vízbe helyezzük és egy órán át főzzük. A főzés után a tasakokat kivesszük és hagyjuk lehűlni. A főzést másnap és harmadnap is megismételjük, ezzel biztosítva a megfelelő hőkezelést és a nem kívánatos mikroorganizmusok elpusztítását. A vízfürdő helyett a tasakokat gőzölhetjük is, pl. befőző fazékban, ilyenkor a főzési idő kb. 1,5 óra. Fontos, hogy a tasakok ne érintkezzenek egymással túl nagy felületen, hogy a gőz egyenletesen átjárhassa őket.

A gombacsírával való beoltás
Az oltóanyagot először a lezárt zacskón belül összerázzuk, hogy a gabonaszemek szétváljanak. A lehűtött szubsztrátos tasakot ezután egy tiszta, penészmentes helyiségben nyitjuk ki. Az oltáshoz használjunk egy fából készült fakanalat, amelyet előzőleg forró vízben kifőztünk a fertőtlenítés érdekében. A fakanál nyelével fúrjunk lyukat a tasakban lévő szubsztrátum közepébe, majd ebbe a mélyedésbe öntsük bele az oltóanyagot, a szubsztrátum tömegének körülbelül 3%-ának megfelelő mennyiségben.
Ezután zárjuk le a tasakot vattahengerrel, amelyre szorosan spárgát kötünk, hogy a belső kultúra továbbra is hozzájusson a fejlődés során szükséges levegőhöz.

Gombafonalak (mikélium) növekedése
A beoltott zacskókat tároljuk kb. 20-25°C körüli hőmérsékleten. A gombafonalak 12 cm átmérőjű tasakok esetében kb. 20 nap alatt szövik át a szubsztrátumot. Ebben a szakaszban nem számít, hogy a helyiségben világos vagy sötét van-e.

Termőtestek növekedése
Miután a zacskót teljesen átszőtte a micélium, készítsünk néhány kb. 10 mm átmérőjű lyukat a zacskón. Ne készítsünk túl sok lyukat, hogy a szubsztrát ne száradjon ki, és ne fejlődjön ki túl sok termőtest, amit a szubsztrát nem tudna „fenntartani”. Ezután a zacskót helyezzük szórt fényű, kb. 20 °C hőmérsékletű, magas páratartalmú helyre. Tavasszal és ősszel használhatunk üvegházat vagy fóliasátrat, nyáron pedig kint is termeszthető a déli tőkegomba árnyékos, párás mikroklímájú helyen. Az első termőtestek körülbelül 14 nap múlva jelenhetnek meg.

EXTENZÍV (KÜLTÉREN VALÓ) TERMESZTÉS

A termesztéshez szükséges eszközök:
Egészséges lombhullató fák kivágott rönkjei, amelyek kb. 50 cm hosszúak és 15–20 cm átmérőjűek, legalkalmasabb olyan rönköket választani, amelyek 1-2 hónappal a kivágás után vannak. Különösen alkalmas a nyárfa, de más lombos fafajták is használhatók: a keményfák közül a bükk és a gyertyán megfelelő, a tölgy kevésbé ajánlott, déli tőkegomba csíra (oltóanyag), műanyag zsák.

A gombacsírával való beoltás és a gombafonalak (mikélium) növekedése
A legjobb, ha a törzseket és ágakat 1-2 hónappal a kivágás után, amikor már kissé kiszáradtak, kb. 1 méteres darabokra vágjuk. Ezekbe a törzsdarabokba 10-15 mm átmérőjű, 20 mm mély lyukakat fúrunk, nagyjából 10 cm távolságra egymástól, a törzs két egymással szemben lévő oldalán. A fúrt lyukakat oltóanyaggal töltjük meg, majd megolvasztott paraffinnal lezárjuk. Az így előkészített törzseket a micélium növesztésének idejére helyezzük melegágyba vagy fóliasátorba, ahol az optimális hőmérséklet kb. 28 °C. Fontos, hogy a környezet páratartalma megfelelően magas legyen. A micélium a törzset nagyjából 30-40 nap alatt szövi át, ezután kezdenek el megjelenni a termőtestek..

A fatörzsek elhelyezése a terméshez
A déli tőkegomba szabadtéri termesztésénél fontos a megfelelő hely kiválasztása. A déli tőkegomba ugyanis a terméshozáshoz viszonylag magas páratartalmat igényel. Ezért árnyékos, nedves mikroklímájú helyet kell választani, amit nem ér közvetlen napsütés. Ha a déli tőkegombt télre is kint hagyjuk, a rönköket (a laskagombához hasonlóan) állítva a földbe áshatjuk. A rönköket ezután avarral vagy szalmával kell betakarni, hogy ezzel is védjük a fagytól. A rönköket helyezhetjük nedvesebb helyre vízszintesen is, és szükség esetén a rönköket, illetve környezetüket megöntözhetjük. Ősszel a rönköket tárolhatjuk üvegházban vagy hűvösebb pincében is, tavasszal pedig újra kihelyezhetjük őket a szabadba.

Termőtestek képződése:
A déli tőkegomba 16-22 °C körüli hőmérsékleten, azaz késő tavasztól októberig képez termőtesteket. A rönkök 3-5 évig képesek termést hozni, a fa keménységétől függően.

A gombák betakarítása és tárolása:
A termőtesteket mindig egész fürtökben szedjük le, amikor a nagyjuk már elérte a kívánt méretet, ahol a kalapjuk még enyhén domború. A gombák íze kiváló, különösen jól illenek levesekbe és mártásokba. Felhasználhatók továbbá tésztákhoz, illetve palacsinták töltelékeként is.

Kiegészítő paraméterek

Kategória: Otthon termeszthető gombakultúrák
EAN vonalkód: 8590811598473

Legyen az első, aki véleményt ír ehhez a tételhez!

Ezt a mezőt ne töltse ki:

Legyen az első, aki véleményt ír ehhez a tételhez!

Ezt a mezőt ne töltse ki:

Biztonsági ellenőrzés