Pestovanie jahôd

Pôda

Najlepšie sa im darí v stredne hlinito-piesočnatej pôde s dostatkom humusu, s miernou kyslosťou s pH medzi 5,5 a 6,5. Ťažké flovité pôdy sú najmenej vhodné.
Samozrejme, pôdu sa dá aj upraviť - do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú pôdu, chýbajúce látky môžeme doplniť rôznymi prípravkami.

Výsadba

Jahody vysádzame až po pripravení pôdy. Odstránime všetky buriny, postaráme sa o dobrú zásobu živín maštaľným hnojom alebo kompostom.
Odporúčame používať aj netkanú fóliu na vyvýšených hrobčekoch, aby ste nemali problémy s výskytom buriny.
Najlepší termín na vysádzanie jahodových priesad je koniec leta - od augusta až do začiatku septembra, ale dá sa ich sadiť aj na jar po posledných mrazoch.
Odporúčaný spon závisí aj od vysádzaných odrôd, odporúčame avšak spon 0,50 x 0,30 m (cca 60 sadeníc na 10 m2).
Po výsadbe je dôležitá výdatná závlaha, podľa potreby aj na dlhšiu dobu.

Mikorhízne huby

Mykorhízne huby vytvárajú v okolí koreňov rastlín rozsiahlu sieť podhubia napojenú na korene rastlín. Táto sieť dodáva rastline vodu a v nej rozpustené živiny. Zachytí vodu, minerály a privedie ich aj zo vzdialenejších miest, kam by koreň bez húb nedočiahol.
Mykorhízna symbióza má okrem rastového efektu priaznivý vplyv na zdravie rastliny a jej hormonálnu rovnováhu.
Pri použití na záhonoch nasypte prípravok na dno výsadbovej jamky tak, aby sa vytvorila súvislá vrstva (1 cm), vysaďte rastlinu. Pri použití v kvetináčoch je dávka 1 odmerka na každý 1 liter objemu kvetináča. Prípravkom nemôžete rastlinu predávkovať. Prípravok je možné aplikovať plošne vo vrstve cca 3 cm pod semená pred samotným výsevom (150 g / m²). Najprv aplikujte prípravok, potom prekryte vrstvou zeminy a na plochu vysejte semená.

Zálievka

Po výsadbe ako aj počas zakorenenia je potrebná dostatočná závlaha. V dobe kvitnutia a zrenia jahody potrebujú viac vody, čím zkvalitnite a zvýšite úrodu.
Dôležitá je aj závlaha po zbere plodov, aby rastliny vedeli vytvoriť kvetné púčiky na ďalší rok.

Hnojenie

Na jar je odporúčané prihnojiť jahody napríklad výkvasom zo žihľavy, prípadne sa dajú kúpiť aj hnojivá na jahody.
Po zbere úrody je znova odporúčané dostatočné hnojenie.

Ochrana v zime

Po zbere úrody jahody udržiavajte bez buriny a rastliny polievajte. Suché a poškodené listy odstráňte, hnojivá už nemusíte používať.
Keď bývate v chladnejších oblastiach, v zime jahody prikryte bielou textíliou, aby ste ich chránili pred mrazom.

Škodcovia a choroby

Jahody napáda viacero škodcov a chorôb, proti väčšine však sa dá aj preventívne brániť vďaka biologickým a chemickým prípravkom. Sledujte našu webovú a facebookovú stránku, kde neustále aktualizujeme, na čo by ste mali dávať pozor vo vašej záhrade, ktoré ochorenia sú typické v rôznych obdobiach. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na agrocentrum@agrocentrum.sk