Pestovanie zemiakov

Pred nákupom sadbových zemiakov si musíme vybrať tú pravú odrodu pre seba. Existujú rôzne farby, štyri varné typy, skoré a neskoré odrody. Nižšie vidíte tabuľu varných typov sadbových zemiakov:

varne-typy-temiakov

Varné typy podrobnejšie:

Varný typ A : zemiaky pevné, lojovité, jemnej až stredne jemnej štruktúry, nerozváravé, veľmi slabo až slabo múčnaté, priemerne vlhké, vhodné na prípravu šalátov alebo ako samostatná príloha jedla.

Varný typ B : zemiaky polopevné, polomúčnaté jemnej až hrubšej štruktúry, primerane vlhké až suchšie, vhodné ako samostatná príloha jedla.

Varný typ C: zemiaky múčnaté, stredne rozváravé, polohrubej štruktúry, stredne vlhké až suché, vhodné ako príloha jedla alebo ako surovina na výrobu výrobkov zo zemiakov, ako kaša, zemiakové cesto a pod.,

Varný typ D: zemiaky silne múčnaté, silne rozváravé, hrubej štruktúry, vhodné len ako surovina na výrobu výrobkov zo zemiakov, ako sú kaša, zemiakové cesto a pod.

 

Superskoré/skoré alebo neskoré?


Superskoré odrody môžete zbierať už koncom mája, a výhodou je aj to, že ich viete sadiť dvakrát za sezónu - po pozbieraní skorších rastlín ako napr. hrach, na zvyknutý voľný priestor môžete sadiť zemiaky až do konca júna. Tie už môžete nechať na zimné uskladnenie, týmto spôsobom budete mať čerstvé konzumné zemiaky celú sezónu.
Keď si želáte dobre skladovateľné zemiaky, budete potrebovať stredne skoré až stredne neskoré odrody. Tieto odrody zbierate až na jeseň, uskladňujú sa v pivnici.
Každopádne vyskúšajte naše rezistentné odrody Next Generation odolné phytoftóre ! (Alouette, Twinner, Twister)

Nakličovanie zemiakov

Približne v prvej polovici marca by ste mali hľuzy ukladať tak, aby očkami smerovali nahor. V svetlej miestnosti s teplotou okolo 14°C ich skladujeme až do doby výsadby. Hľuzy vytvoria silne klíčky, dlhé maximálne 2 cm. Nikdy ich nesmieme dať predklíčiť do tmy! Klíčky by sa vyťahovali a sadba by stratila na kvalite.
Keď ich približne 10 dní pred výsadbou zasypeme kompostom, hľuzy zakorenia a úrodu môžeme zbierať čo najskôr.

Pôda

Ideálne pre pestovanie zemiakov sú ľahšie, humózne pôdy, piesočnaté až hlinitopiesočnaté a kypré. Utužená, ťažká, zamokrená pôda znižuje výnosy. Najlepšie je ich pestovať na chránenej polohe. Ideálnym PH pôdy pre pestovanie zemiakov je 5.5 až 6.0. Ph vyššie ako 6.0 zvyšuje pravdepodobnosť chrastavitosti.
Samozrejme pôdu sa dá aj upraviť - do ťažkej pôdy pridáme piesok a do ľahkej primiešame zase hlinitú, chýbajúce látky môžeme doplniť rôznymi prípravkami.
Nepestujte zemiaky na rovnakom mieste, ako predchádzajúce dva roky! Stanovisko je potrebné meniť, na rovnaké miesto môžete zemiaky zasadiť až za 4 roky.

Výsadba

Po posledných mrazov môžeme sadiť naklíčené hľuzy. Motykou vykopeme jamčeky, vzdialené od seba cca 60-75 cm. Do jamiek hlbokých 10 cm naukladáme naklíčené hľuzy minimálne 30 cm od seba, klíčkami hore. Zakryme ich zeminou tak, aby vznikol kopček 10 až 15 cm. Po výsadbe celý záhon polejeme vodou.

Hnojenie

Hnojivá používame, aby sme skvalitnili pôdu a zveľadili úrodu. Samozrejme hnojivá musíme používať podľa návodov - nadmerné hnojenie znižuje odolnosť stromov, znižuje chuť a skladovateľnosť plodov.
Dlhopôsobiace hnojivá aplikujeme na jar a na jeseň, zálievky avšak používame pravidelne od apríla až do septembra.
Odporúčame aj dobre odložený kompost alebo maštalné hnojivo.
Zo živín sú zemiaky náročné predovšetkým na draslík.

Zálievka

Okrem dostatočného hnojenia je veľmi dôležitý aj dostatok vody. Ideálne je raz za dva týždne pustiť medzi riadkami hadicu a nechať, aby sa priestor medzi riadkami naplnil vodou.

Škodcovia a choroby

Zemiaky napadá viacero škodcov a chorôb, proti väčšine však sa dá aj preventívne brániť vďaka biologických a chemických prípravkov. Sledujte našu webovú a facebookovú stránku, kde neustále aktualizujeme, na čo by ste mali dávať pozor vo vašej záhrade, ktoré ochorenia sú typické v rôznych obdobiach. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na agrocentrum@agrocentrum.sk

Zber

Zemiaky zbierame vždy až po odkvete. Až vtedy sú hľuzy ideálne veľké, postupne ich vyberáme na priamy konzum. Ak chceme zemiaky skladovať, vyberáme ich až po uschnutí vňate a dozretí, uzavretí celistvosti šupky.
Zdravé, nepoškodené hľuzy pripravíme na uskladnenie v pivnici, poškodené hľuzy skonzumujeme ako prvé, prípadne ich používame na skŕmenie hospodárskym zvieratám.

 

Ničenie nežiadúcich burín

Proti burinám v porastoch zemiakov odporúčame aplikovať selektívny herbicíd  KEEPER LIQUID - je možné aplikovať pred vzchádzaním zemiakov, ale aj na vzídený porast. O podrobnostiach aplikácie herbicídu Keeper Liquid môžete čítať podrobnejšie kliknutím sem.

Používajte prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.