AGRICHEM Zelená skalica 1 kg

Kód: 66913
€2,30 / ks €1,92 bez DPH
Skladom (>10 ks)

V súvislosti s pestovaním rastlín sa zelená skalica používa na preventívne a kuratívne odstraňovenie nedostatku železa. Nedostatok železa sa môže objavovať hlavne na pôdach bohatých na vápnik a pôdach so zásaditou reakciou. Charakteristickým vizuálnym prejavom nedostatku železa je tzv. choróza. Pri dlhšie pretrvávajúcom deficite železa nastáva postupné odumieranie rastového vrcholu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Dávkovanie: Pri nedostatku železa možno aplikovať 0,2 % roztok zelenej skalice (20 g kryštalického síranu železnatého na 10 litrov postreku) čo najskôr po zistení nedostaku. Ak príznaky nedostaku železa pretrvávajú , postrek je potrebné opakovať po 14 dňoch až mesiaci. Účinnosť foliárnej aplikácie sa prehĺbi ak sa do postreku pridá tiež močovina. Na ničenie machu v trávnatých porastoch sa dávkuje 300-400 gr / 10 litrov vody / 1 ár.

Balenie: 0,5 kg , 1 kg a 50 kg

Zloženie:

Celkový obsah železa (ako Fe) min: 17,5 %

Obsah vodoroz. železa (ako Fe) min: 14,0 %

Prečo je dôležité pre rasltiny železo?

Železo – je potrebné pri tvorbe chlorofylu a pri ďalších životných pochodoch rastlín. Rastliny ho však potrebujú len veľmi malé množstvo, ktoré však zvyčajne stačí pokryť prirodzená zásoba v pôde. Nedostatok sa prejavuje nedostatkom listovej zelene, takže rastliny blednú. Nedostatok Fe sa niekedy prejaví pri nadbytku vápnika v pôde. Železo môžem dodať najmä ovocným rastlinám, zálievkou 1% roztokom zelenej skalice.

zdroj: Výživa a hnojenie, Ing.Ivan Kuric, PhD.

Riziko nedostatku železa sa zvyčajne zníži, pretože väčšina z podložia prechádza zmenu, čím poskytuje železo v dostatočnom množstve na uspokojenie potrieb plodiny. Je však jasne identifikovateľná výnimka: vápencové pôdy. Samozrejme, že tieto pôdy obsahujú veľmi málo železa a aj tie malé množstvá, ktoré ho majú, sú ľahko imobilizované prebytkom vápnika. Prísuny železa by sa mali zvažovať v závislosti od typu plodiny a ich kontrola nie je vždy jednoduchá: môžu to byť buď malé dávky aplikáciou na list alebo ročné prísuny chelátov železa, najmä u viacročných plodín.

Železo je primárne používané v chlorofyle na fotosyntézu. Jeho vysoký nedostatok vedie k chloróze (vínnej révy). V strukovín zohráva železo hrá úlohu v syntéze bielkovín a v fixácii dusíka. Železo sa podieľa na rade enzymatických reakcií a v rámci dýchania rastlín.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: