Panel používateľa

Ríbezle

27 položiek

 
Vážení zákazníci,
Vzhľadom na priaznivé počasie sme sa rozhodli otvoriť náš webshop v predtermíne. Rastliny, ktoré sú u nás skladom si môžete objednať už teraz a mi Vám ich pošleme za krátky čas. Na rastliny, ktoré sú ešte u našich dodávateľov – škôlkarov si môžete vytvoriť predobjednávku. Tie začíname expedovať po 15. Marci.

Ríbezle patria medzi najdôležitejšie a najviac pestované druhy ovocia v každej záhradke. Pre vysoký obsah vitamínu C sa im hovorí „citrónovník severu". Rodiť začínajú skoro a s menšími výkyvmi rodia každoročne. Podľa farby poznáme ríbezle červené, Čierne a biele. Ich pestovanie je jednoduché a rodia veľa, takže si ich pestovanie obľúbia aj menej skúsení záhradkári. Ríbezle je najvhodnejšie pestovať ako ker. V tomto tvare sa ľahko zmladzujú a dlhšie vydržia na stanovišti. Ríbezle pestované v tvare stromčeka sú menej vhodné, pretože rýchlejšie starnú. Ich výhodou je, že pod nimi môžeme pestovať kvety, niektoré druhy zeleniny, prípadne jahody.
Ríbezle vysádzame tam, kde nehrozia neskoré jarné mrazy. Červeným a bielym ríbezliam sa lepšie darí vo vyšších polohách, kde je dostatok vlahy a priemerná ročná teplota 6 až 8 "C. Znášajú aj čiastočne zatienené stanovištia. Čierne ríbezle sú náročné na úplné osvetlenie. Najlepšie sa im darí na nížínách. Červenoplodé a bieloplodé kultivary ríbezlí nie sú také citlivé na namŕzanie dreva ako čiernoplodé kultivary. Čiernoplodé a bieloplodé vyžadujú kypré a vzdušné pôdy s dobrým obsahom humusu a mierne kyslú až neutrálnu pôdnu reakciu. Môžu sa však úspešne pestovať i v ťažších,hlinitopiesočnatých pôdach; znášajú i malé množstvo vápnika v pôde.
Ríbezľa je samoopeľivá, ale prítomnosť ďalších ríbezľových odrôd v blízkosti a opelenie krížom zvýši úrodu. Od doby kvitnutia je potrebné dbať o to, aby rastlina nestála v suchu, lebo i dočasné sucho alebo neskoré mrazy môžu spôsobiť, že rastlina nebude rodiť. Plody ríbezle sa trhajú zrelé, keďže obrané ovocie už nedozrieva; odporúča sa teda bobule plynulo spotrebúvať.
Najvhodnejšie obdobie pre výsadbu je jeseň. Sadíme do pôdy, do ktorej sme asi mesiac pred sadením zapracovali dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj a keď sme organické hnojivá doplnili Cereritom alebo NPK v dávke 250 — 500 g na 10 m2. Najlepšie sa vysádzajú dvoj-trojročné kríky. Sadíme ich 10 — 15 cm hlbšie ako rástli v škôlke.
Pred zasadením korene trochu skráťte; nechajte, aby sa rastlina poriadne nasala vodou. Jamka na výsadbu by mala byť asi dvakrát tak široká a hlboká, ako je koreňový bal, aby sa korene pri vysadzovaní nelámali. Polokmene a vysokokmene sa odporúča opatriť podperou. Ríbezle saďte o niečo hlbšie ako boli zasadené u pestovateľa; docielite tým skorú tvorbu nových výhonkov. Ako ochranu pred zimou použite lístie, kompost alebo posekanú trávu a vytvorte z nich vysokú vrstvu okolo koreňov rastliny. Počas rozkladu dodáva táto vrstva rastline mnoho potrebných živín. Aj v lete je vhodné mulčovaciu pokrývku pravidelne obnovovať.

 

Rastliny posielame v 2 L kontajneroch.

Prehľadať výsledky filtra fulltextom

Zobraziť:

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info